Nieplanowany spacer performatywny – ruch nieplanowany wokół PKiN w lipcu!

Otwarte zajęcia z Ruchu Nieplanowanego jakie odbywały się dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy w maju i czerwcu to było laboratorium ruchu, w trakcie którego wspólnie badałyśmy i eksplorowaliśmy możliwości nieprzewidywalnego i autonomicznego ruchu oraz ciała w relacji do, siebie, do innego ruchu i ciała oraz architektury. Inspiracją do tego warsztatu była tzw. „nieplanowana zieleń” czyli dzika przyroda miejska. Obserwując ją, wspólnie próbowałyśmy_liśmy przetłumaczyć jej strategie przetrwania w mieście na prostą choreografię i ruch. Omijanie małej i dużej architektury, adaptowanie się do jej kształtów i wykorzystywanie jej elementów do swoich potrzeb to strategie dzikiej, autonomicznej zieleni miejskiej, którymi będziemy się również inspirować i zasilać podczas nieplanowanego spaceru wokół Pałacu Kultury i Nauki. Przyroda realizuje swoje cele w bardzo długich odcinkach czasu wykonując ledwo zauważalny ruch w stronę światła i kontynuacji życia. Dlatego statyczność i bezruch, a jednocześnie witalność i energia, będą ważnymi elementami tego działania. Swoista (dynamiczna) medytacja ruchem z wyostrzoną uważnością i obecnością.
Nie będziemy mieć tyle czasu, ile mają dzikie rośliny w mieście, dlatego nasz ruch będzie przyspieszony, ale spowolniony. Dzika przyroda działa kolektywnie z dużą uwagą na indywidualny rozwój. Podobnie my będziemy spacerować: indywidualnie, ale w grupie. Przyroda uczy nas cierpliwości i wytrzymałości, kształci zmysł obserwacji i podpowiada jak budować sojusze.

Dlaczego PKiN? Pałac Kultury i Nauki jest jednym z mocniejszych symboli Warszawy. Stoi w centrum miasta. Tym samym, jest punktem odniesienia w przestrzeni nie tylko dla wielu mieszkanek i mieszkańców Warszawy, ale i osób przyjezdnych. Jego trudna historia sięgająca wstydliwych czasów PRL-u i przyjaźni polsko-radzieckiej (dzisiaj nabierający nowych znaczeń w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę), związana z nią monumentalna architektura PKiN i otaczająca ją asfalto-betonoza, prowokuje do fantazji o bardziej zielonym otoczeniu Pałacu.
Kilka lat temu, zachwyciła wizualizacja placu Defilad pt. „Plac Oddechu” Patrycji Stołtny i Michała Sapko, powstała w konkursie FUTUWAWA „Patrz na Plac”, gdzie teren wokół PKiN otoczony jest parkiem. Wizja ta została podchwycona i promowana przez stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa a wizualizacja została wzbogacona o roślinność na samym budynku PKiN (grafika wydarzenia).

Inspirując się tą wizją „Parku Centralnego” (nazwanego tak na wzór nowojorskiego „Central Park”), „Nieplanowany spacer” poprzez symboliczne „zarośnięcie” PKiN ciałami, docenia i zwraca uwagę na dziką, nieplanowaną zieleń wokół Pałacu Kultury i Nauki, będąc jednocześnie protestem przeciwko „od-zielenianiu” miasta i ucieleśnionym głosem dzikiej miejskiej przyrody jako ważnego ekologicznie obszaru bioróżnorodności.

KIEDY?
18 lipca:
1. spacer 11:00
2. spacer 13:00

28 lipca:
3. spacer 15:00
4. spacer 17:00

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Przyjdź w luźnym ubraniu i w miękkich butach, które mogą się zakurzyć. Będziemy iść dookoła PKiN wykorzystując jego niską architekturę: murki, cokoły, kwietniki, barierki, schody, podjazdy, itp. Oczywiście, nie trzeba pokonywać wszystkich proponowanych przeszkód. Można również towarzyszyć jako widz-obserwatorka.

GDZIE SIĘ SPOTYKAMY?
Przed Barem Kulturalna / Teatrem Dramatycznym (pl. Defilad).

#RuchNieplanowany

Spacer prowadzi Łukasz Wójcicki – performer, tancerz, choreograf, edukator i działacz.

„Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy”

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/3qaATJSdW