DANCEFLOOR

Okres między przesileniem zimowym a nowym rokiem kalendarzowym to czas kolejnego numeru DANCEFLOOR. To jednocześnie pierwsze urodziny magazynu 🙂 Dokładnie rok temu w styczniu 2022 ukazał się pierwszy numer o choreografiach społecznych. Piąty numer DANCEFLOOR tym razem w całości poświęcony jest tematowi queer w sztukach performatywnych. Znajdziecie w nim autorskie teksty Liliany Zeic, Filipa Kijowskiego i Roba Wasiewicza a także teksty o FAFSWAG, Party Office, Syrusie Marcusie Ware, Willim Ninja, jin Xing, Navteju Singh Joharze i Katy Pyle.

Z tym numerem otwiera się również nowy rozdział magazyny, mianowicie jego wersja anglojęzyczna. Obie wersje możecie pobrać klikając na linki poniżej. Polska i angielska wersja różnią się od siebie w szczegółach graficznych (znajdź różnice:). Ponadto, wydanie polskie zawiera bonus w postaci debiutu prozatorskiego Roba Wasiewicza <3

Pobierajcie, czytajcie i dzielcie się magazynem z innymi!

[ENGLISH]

The period between the Winter Solstice and the new calendar year is the time of the next issue of DANCEFLOOR. It is also the first birthday of the magazine 🙂 Exactly one year ago, in January 2022, the first issue was published and it was about social choreography. The fifth issue of DANCEFLOOR this time is entirely devoted to the subject of queer in the performing arts. Inside you will find original texts by Liliana Zeic, Filip Kijowski and Rob Wasiewicz, as well as texts about FAFSWAG, Party Office, Syrus Marcus Ware, Willi Ninja, jin Xing, Navtej Singh Johar and Katy Pyle.

With this issue also opens a new chapter of the magazine, its English-language version. You can download both versions by clicking on the links below. The Polish and English versions differ in graphic details (find the differences:). In addition, the Polish edition includes a bonus in the form of Rob Wasiewicz’s prose debut <3

Download, read and share the magazine with others!

WERSJA POLSKA: DANCEFLOOR_5_Zima22-23 ↓

ENGLISH VERSION DANCEFLOOR_5_Winter22-23

 


W czwartym numerze DANCEFLOOR znajdziecie kilkanaście inspirujących (mam nadzieję!) tekstów dotyczących ekologii i praktyk artystycznych. Ze wstępu:

Ekologia rozpala umysły i serca nie tylko osób zajmujących się aktywizmem czy nauką, ale również sztuką. Artystki_ści inspirując się przyrodą próbują przetłumaczyć jej strategie przetrwania na sztuki performatywne. W jesiennym numerze DANCEFLOOR o swoich praktykach artystycznych w kontekście ekologii piszą: Magdalena Siemaszko, Más Arte Más Acción, Bartosz Mroczkowski, Extinction Rebellion, Barbara Swadzyniak, Aleksandra Osowicz, Agnieszka Sikorska, Aleksandra Borys, Britto Arts Trust, Zuza Berendt, Magda Jędra, WILCZYCE.

Cały magazyn w formacie .pdf do pobrania tutaj>> DANCEFLOOR4_Ekologia_jesien2022


Oddaje w wasze ręce DANCEFLOOR#3 z tęczową okładką ponieważ czerwiec to Miesiąc Dumy społeczności LGBTQ+. W najnowszym numerze znajdziecie bardzo różne głosy, które łączy wspólny mianownik – feminizm. Feminizm, który jest żywą materią z wieloma obliczami. Jeśli miałbym się pokusić o skrótową prezentację tych głosów, to znajdziecie w nim feminizm somatyczny Renaty Piotrowskiej-Auffret. Feminizm Weroniki Szczawińskiej, który stawiana odpowiedzialność i podział władzy. Siostrzeński feminizm Wery i Patki. Feminizm miłości Małgorzaty Przyszłość. Czarny feminizm Glendy Dickerson. Mindset: feminizm, autorstwa Ifeomy A. Ukwuomy. Feminizm nieusłyszanych herstorii Pameli Leończyk. Internacjonalny feminizm Karoliny Micuły. Performatywny feminizm w wykonaniu Czarnych Szmat. Feminizm ciała FEMENu i feminizm bez spiny SIKSY. Parafrazując Renatę Piotrowską-Auffret, taki jest ich feminizm. A wasz?

Cały magazyn w formacie .pdf do pobrania tutaj>>DANCEFLOOR#3_Lato2022


W drugim numerze DANCEFLOOR#2 (Wiosna 2022), znajdziecie wypowiedzi osób zajmujących się sztukami performatywnymi, o ich rozumieniu granicy i o tym jak się zmagają z tematem wojny i kryzysu humanitarnego na polskich granicach nie tylko artystycznie, ale też życiowo. Większość z tych wypowiedzi to głosy intymne, osobiste, z których możemy wyczytać smutek, bezradność, rozpacz, ale i troskę oraz nadzieję. W obliczu trudności, jaka pojawia się wraz z pytaniem o sens i rolę sztuki gdy bombardowane są miasta a ludzie umierają na ulicach i w lasach, głosy te wydają mi się szczególnie ważne i potrzebne.

Drugi numer magazynu jest bogatszy o kilka stron a w jego sercu jest dwustronicowy tekst Dimy Levytskyiego o wojnie w Ukrainie. Ponadto, w każdym artykule znajdziecie aktywne linki do biogramów osób piszących i/lub do odnośników pojawiających się w tekstach (linki są pod-kreślone i wystarczy najechać na nie myszką i kliknąć. Jeżeli chcecie wesprzeć magazyn, to tym razem wpłacajcie kasę na konta organizacji wspierających uchodźców i uchodźczynie. listę organzacji znajdziecie np. tutaj: https://ukraina.grupagranica.pl/donate. Dobrej lektury!

Cały magazyn w formacie .pdf do pobrania tutaj >>> DANCEFLOOR_Nr2_wiosna2022


Oddaję w wasze ręce pierwszy ever online numer mikro magazynu sztuk performatywnych DANCEFLOOR#1 / Nowy Rok 2022.

W magazynie będzie szeroko o sztukach performatywnych, o ich poszerzaniu, queerowaniu i przekraczaniu, a wszystko w kontekstach społeczno-politycznych. Będzie o polityce w działaniach performatywnych i o performatyce działań politycznych. Wszystko się łączy i przeplata. Razem z zaproszonymi osobami, będziemy próbować rozpoznawać i identyfikować te odcienie, wspólne pola, centra i marginesy.

Od dawna chciałem czytać fajny graficznie magazyn o sztukach performatywnych i polityce, w którym tekst będzie skondensowany i treściwy. A że nie ma takiego, to zrobiłem swój. Miłej lektury!

Pierwszy numer w całości poświęcony jest choreografii społecznej:                                                 Z Ramoną Nagabczyńską, Kasią Stefanowicz i Tatianą Cholewą rozmawiam o ich rozumieniu choreografii społecznej. Bożna Wydrowska pisze o niej w kontekście kultury ballroom. Anka Herbut dzieli się fragmentem tekstu z projektu “Brave Spaces”, Bazhena Shamovich opowiada o performatyce oporu w Białorusi a Zuza Hertzberg opisuje swój perofrmance “Dąbrowszczacy – Wyklęci wśród wyklętych”. Wielkie serce dla was za wsparcie pierwszego numeru DANCEFLOOR <3

Cały magazyn w formacie .pdf do pobrania tutaj >>> DANCEFLOOR#1_NowyRok2022