PORAŻKA w Warszawie – wrażenia po procesie i pokazie

Nasz proces twórczy wokół tematu porażki, jaki miałem przyjemność prowadzić z młodzieżą, trwał od września. Inspiracją i punktem wyjścia dla nas była książka Jacka Halberstama „Przedziwna sztuka porażki” (Krytyka Polityczna 2019). Zwieńczeniem projektu był pokaz efektu – a może raczej pewnego etapu pracy – na zakończenie całego procesu artystycznego pod koniec listopada. Pokaz z tego działania performatywnego/spektaklu nosi tytuł – a jakże! – PORAŻKA i jest o pięknie różnorodności. O bogactwie możliwości, emancypacji, komplikowaniu znaczeń, tożsamości i o miejscu na ziemi, społecznie i ekologicznie. 

Czarno-białe zdjęcie, na którym młode osoby układają z ciał litery P O R A Ż K

Foto: Marta Ankiersztejn-Węgier

Jestem wzruszony i poruszony waszą siłą i niezłomnością, mimo że nierzadko okupione ciemnością. Ale chce wierzyć – idąc za Brassai’em – że to ta ciemność, która obramowuje to, co jasne. Wiele się od was nauczyłem i przede wszystkim, to radość z pracy z wami i to czekanie na kolejne zajęcia i próby do pokazu. Wiem, że to nie nasze ostatnie słowo a PORAŻKA tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że – jak śpiewał Leonard Cohen – „There is a crack in everything, that’s how the light gets in”. Jesteście wspaniałymi osobami: Maniek Żuchowski, Ester Stencel, Marysia Mikołajewska, Tola Carbol, Ellina Maroz, Nikola Białas. 

To te zdolniachy, które pracowały nad performancem, kostiumami i wideo. 

Dziękuję Pualinie Święcańskiej za zaproszenie do poprowadzenia tego projektu i Kasi Stefanowicz za wsparcie organizacyjne na każdym jego etapie 

Produkcja: Fundacja Artystyczna PERFORM; Wsparcie: Mazowiecki Instytut Kultury

Czarno-białe zdjęcie, na którym młode osoby stoją w linii i trzymają się za dłonie

Foto: Marta Ankiersztejn-Węgier